Ételek az egészséges bőrért!

A bőr az emberi test legnagyobb szervrendszere, mely nagyon sérülékeny tud lenni a külső és belső hatásokkal szemben is. Az általunk elfogyasztott ételek minősége nagymértékben meghatározza bőrünk minőségét is, mivel a bőr részt vesz az anyagcsere folyamatokban és a bőr sejtjei a véráramon keresztül kapják az emésztés során felszívódott tápanyagokat, illetve azokat az anyagokat is, melyek roncsolják bőrünk szerkezetét. Teljes mértékben ki van szolgáltatva táplálkozási szokásainknak, éppen ezért a megfelelő bőrápolás a helyes táplálkozással kezdődik.

A bőr jelzései

A bőr számos jelzést adhat, annak fényében, hogy milyen tápanyagokból van kevesebb szervezetünkben, vagy éppenséggel a kelleténél jóval több. Például az A-vitamin hiányától a bőr száraz, hámló és fakó lesz, a C- és E-vitamin hiányától pedig foltos, ráncos, petyhüdt lesz a bőr. A nem megfelelő vízfogyasztás pedig a szem körüli szarkalábak elmélyülését, karikás szemeket eredményezhet.

Ételek, ételcsoportok, melyek segítik bőrünk állapotának javulását:

  • Zöldségek, gyümölcsök: Erős antioxidánsokat tartalmaznak, mely közül a legerősebb a C-vitamin, melyet szinte valamennyi zöldség és gyümölcs tartalmaz, de leginkább a citrusfélék, a piros paprika és a kivi. E-vitamint tartalmaznak a növényi olajok, magok, csonthéjasok, a spenót és a spárga. A C-vitamin segít a fénykárosodás okozta tünetek leküzdésében, míg az E-vitamin javítja a bőr struktúráját, csökkenti a ráncok kialakulását.
  • Zsír megfelelő mennyiségű fogyasztása: Az ún. jó zsírok megtalálhatók az avokádóban, diófélékben, magvakban, biztosítják az esszenciális zsírsavakat, melyek természetes módon hidratálják a bőrt. a legfontosabb talán az omega-3 zsírsav, ami gyulladásgátló hatású, és lassítja, sőt visszafordítja az öregedés jeleit. A rendszeres halfogyasztással bőrünk fiatalabb, egészségesebb lesz.
  • Olíva olaj: Szintén természetes antioxidáns, a benne lévő A-vitaminnak köszönhetően jótékony hatása van a bőr, a haj, a köröm állapotára.
  • Szelénben gazdag étrend: A szelén ugyancsak antioxidáns, segít csökkenteni a bőrrák és öregségi foltok kialakulásának esélyét. A hal, a tojás például szelénben gazdag ételek.
  • Cinkben gazdag ételek: A cink részt vesz a bőrben megtalálható olajtermelő mirigyek működésében, ami a bőr gyógyulási folyamataiban játszik kiemelt szerepet. Például a vörös hús, a teljes kiőrlésű gabonák, a búzacsíra és a kagyló cinkben gazdag ételek.
  • Szójabab: Belőle készül a szójatej és a tofu is, rengeteg kalciumot, vasat, E-vitamint, rostot tartalmaz, tele van bőrvédő vegyülettel, hatékonyan segít a pattanások leküzdésében.
  • Korpás készítmények: Ilyen például a zabliszt, zabpehely, amelyek a magas rost-, és B-vitamin tartalmuk, méregtelenítő hatásuk miatt elősegítik az új bőrsejtek kialakulását.
  • Halfogyasztás: A hal, már a fent említett ételeknél, ételcsoportoknál is feltűnt, nem véletlenül, ugyanis magas az omega 3 és 9 zsírtartalma, melyek segítik a szervezet kollagéntermelését, kisimítja a kisebb ráncokat, segíti a bőr regenerációs folyamatait, illetve gyulladáscsökkentő hatásai révén, a bőr pattanásmentes lesz.
  • Barna rizs: Magas rosttartalom, magnézium, kálium, réz, foszfor, vas, E-B-vitaminok, fogyasztása javasolt, hajhullásra, korpásodásra, és különböző bőrbetegségek kezelésének kiegészítőjeként.

Kedvenceink magas és értékes hatóanyagokkal: